Jesteś tutaj: Start / GMINA ŻYRAKÓW

GMINA ŻYRAKÓW

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GMINA ŻYRAKÓW

Gmina Żyraków położona jest w południowo-wschodniej części Polski, w dolinie rzeki Wisłoki. Jej powierzchnia liczy ponad 110 km2, którą zamieszkuje obecnie 14 004 mieszkańców. Przebiegający przez Gminę odcinek autostrady A4 wraz z węzłem autostradowym "Dębica - Żyraków" oraz bliskość miasta powiatowego Dębicy pozwala łączyć walory spokojnego, wiejskiego życia z miejskimi udogodnieniami. Jest to również bez wątpienia duży atut i zachęta zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak również dla wszystkich, którzy szukają miejsca do osiedlenia się. Uzbrojone w infrastrukturę techniczną, o dobrej dostępności komunikacyjnej tereny inwestycyjne przyciągają przedsiębiorców dających zatrudnienie mieszkańcom. W miejscowości Zasów i Mokre od lat niemal historycznych rolnicy zajmują się produkcją materiału szkółkarskiego. Długoletnia tradycja wykształciła pokolenia ludzi posiadających niezwykle trudne umiejętności tworzenia dobrego materiału szkółkarskiego. Zanany jest on zarówno w całej Polsce jak i za granicą naszego kraju i uważany jest za produkt wysokiej jakości.
Gmina posiada również spory potencjał turystyczny. Zróżnicowana charakterystyka terenu oraz duże kompleksy leśne idealnie nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek, dla których bazą mogą być liczne gospodarstwa agroturystyczne, znajdujące się na terenie Gminy. Największą atrakcję turystyczną stanowią malownicze, zabytkowe zespoły dworsko-parkowe w Korzeniowie, Straszęcinie i Zasowie. Są to doskonałe miejsca do sobotnio-niedzielnego wypoczynku na łonie natury. Gmina dostrzega także potencjał organizacji społecznych, które swoje działania w obszarach kultury, sportu i rekreacji, kompleksowej poprawy funkcjonalności, estetyki i jakości przestrzeni publicznej, bezpieczeństwa publicznego kierują do wszystkich mieszkańców. Wspiera ich działalność jednocześnie tworząc sprzyjający klimat do większej aktywności obywatelskiej i społecznej.
Należy podkreślić, iż gmina Żyraków jest miejscem przyjaznym i atrakcyjnym do życia, pracy oraz rekreacji i wypoczynku. Rozwija się przedsiębiorczość, efektywna edukacja dostosowuje się do potrzeb rynku pracy, wzrasta aktywność zawodowa mieszkańców oraz powstają nowe obszary przyjazne rozwojowi nowych działalności. Sprawne i efektywne zarządzanie publiczne, aktywna współpraca samorządów, przedstawicieli sektora biznesu i organizacji pozarządowych zapewniają wysoką jakość i dostępność usług publicznych odpowiedniej jakości, możliwość kształcenia i satysfakcjonującej pracy, a także atrakcyjną ofertę czasu wolnego.
 


Redagowała:
mgr Małgorzata Orkisz

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Urząd Gminy w Żyrakowie
Data utworzenia:2019-02-13
Data publikacji:2019-02-13
Osoba sporządzająca dokument:mgr Małgorzata Orkisz
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Lipiński
Liczba odwiedzin:11352